Programme

September 17, 2018

08:45-09:15 Registration
09:15-09:30 Opening
09:30-10:30 Lecture 1: Olivier Beaude (Chairman: Mathias Staudigl)
10:30-10:45 Discussion
10:45-11:00 Coffee Break
11:00-12:00 Lecture 2: Olivier Beaude (Chairman: Mathias Staudigl)
12:00-12:15 Discussion
12:15-14:00 Lunch Break
13:45-15:30 Industry Session (Chairman: Nicolo Cesa-Bianchi)
15:30-15:45 Coffee Break
15:45-16:45 Poster Session 1 (Chairman: Marco Scarsini)
16:45-17:00 Coffee Break
17:00-18:00 Poster Session 2 (Chairman: Mathias Staudigl)
18:00-open end Buffet

 

September 18, 2018

09:00-09:30 Registration
09:30-10:30 Lecture 1: Vianney Perchet (Chairman: Nicolo Cesa-Bianchi)
10:30-10:45 Discussion
10:45-11:00 Coffee Break
11:00-12:00 Lecture 2: Vianney Perchet (Chairman: Nicolo Cesa-Bianchi)
12:00-12:15 Discussion
12:15-14:00 Lunch
14:00-15:00 Lecture 1: Luiz Da Silva (Chairman: Marco Scarsini)
15:00-15:15 Discussion
15:15-15:30 Coffee Break
15:30-16:30 Lecture 2: Luiz Da Silva (Chairman: Marco Scarsini)
16:30-16:45 Discussion
17:00- Social Program

All lectures will be held in “Nowa Aula” room in Pavilion C, poster sessions will take place on the corridor in front of “Nowa Aula” and buffet in the Pavilion “Ustronie”.

List of industrial partners and their representatives:

Amazon Research – Cédric Archambeau

Criteo – Vianney Perchet

EDF – Olivier Beaude

Facebook – Riccardo Colini-Baldeschi

Telefonica Research – Alexandros Karatzoglou

List of posters:

 Session 1:

No. Name Place Title Reception
1 Fayz Ali Al-Hag R – 15 Sustainability of social optima and Nash equilibria in a differential game of resource extraction
2 Daria Boratyn L – 5 How to escape strategic voting?
3 Tomasso Cesari R – 11 Dynamic Pricing with Finitely Many Unknown Valuations
4 Benoit Duvocelle R – 13 No-Regret Learning in Time Varying Games
5 Marion Hallet L – 1 Dynamics and Coalitions in Sequential Games
6 Louise Molitor R – 9 Schelling Segregation with Strategic Agents
7 Dora Petroczy L – 3 Alternative quality of life ranking based on remittances
8 Rajani Singh L – 7 Self enforcing environmental agreements, delayed information and external enforcement in a continuous time Fish Wars model with state dependent constraints

 Session 2:

No. Name Place Title Reception
1 Aditya Aradhye R – 10 Sender-receiver stopping games
2 Emilien Macault L – 4 Reinforcement Learning and Disinformation in Network Structures
3 Jasmine Maes L – 6 Subgame maxmin strategies in zero-sum stochastic games with tolerance levels
4 Anna Melnichenko L – 8 On Selfish Creation of Robust Networks
5 Krzysztof Puchta L – 2 Characterization of evolutionary equilibria
6 Raimundo Saona Urmeneta R – 12 Prophet secretary through blind strategies
7 Sattar Vakili R – 14 UCB meets Nash Equilibrium

The programme of the GAMENET Action Conference is available here.